Opublikowano Dodaj komentarz

Lampiony ze słoików :)

lampiony ze słoików

By wykonać lampion będziesz potrzebować:
– słoika, lub jakiejś szklanki
– farby matującej do szkła ( ja użyłam farby z efektem szronu w kolorze perłowym DailyArt)
– tekturowych wycinanek (u mnie tekturki z Wycinanki)
– czarnej farby akrylowej
– kleju Magic
– gąbeczki kosmetycznej, gąbki kuchennej lub pędzelka gąbkowego
– pędzelków zwykłych
– kawałka sznurka (u mnie cieniutki czarny sznurek, ale możecie użyć też wstążeczki lub sznurka jutowego)
– tealight

Potrzebne materiały :)

Sposób wykonania:
1. Przy użyciu gąbeczki pokrywamy słoik farbą z efektem szronu.
Czekamy aż farba dobrze wyschnie i jeżeli chcemy jeszcze mocniej zmatowić nasz słoik nakładamy drugą warstwę farby. Na opakowaniu farby widnieje informacja, że farbę tą można zapiec w piekarniku, aby wzmocnić jej wodoodporność – ja tego nie robiłam, ponieważ mam niesprawny piekarnik, ale Wy jeżeli macie ochotę możecie to zrobić ;)

2. Tekturki malujemy czarną farbą akrylową. Możecie je pomalować tylko z jednej strony, ale lepiej zrobić to z dwóch (lampion oglądany od środka będzie schludniej wyglądał ;)). Ważne jest też, by w miarę dokładnie pomalować brzegi tekturek.

3. Gdy farba na tekturkach i słoiku dobrze wyschnie możesz wziąć się za przyklejanie ;) Smarujemy tekturki klejem Magic. Nadmiar kleju dobrze ściągnąć pędzelkiem – jeżeli tego nie zrobicie klej może się delikatnie wylać spod tekturek i trzeba będzie go ściągać delikatnie wykałaczką.  W przeciwnym razie po wyschnięciu będzie lekko błyszczał w miejscach w których został. 

Możesz przyklejać tekturki na dwa sposoby. Wewnątrz słoika albo na zewnątrz. Jeżeli wkleisz tekturki od środka uzyskasz efekt taki jak po prawej stronie. Jeżeli na zewnątrz – taki jak po lewej stronie.

lampiony wróżki

Słoik możesz oklejać wedle uznania:
z jednej strony albo na całej powierzchni. By tekturki się dobrze przykleiły musisz je dobrze docisnąć i chwilę przytrzymać.

Jeżeli chcesz możesz też coś domalować na szkle czarną farbą akrylową :)

W tym lampionie domalowałam czarny pasek u góry szklanki i kropeczki

4. Górę słoika obwiązujemy sznureczkiem, wstążeczką lub koronką, do środka wsadzamy tealight i nasz lampion jest gotowy :) 

Cały urok lampionów widoczny jest jak się je zapali w ciemnym pomieszczeniu ;)

Opublikowano Dodaj komentarz

Pudełko z mandalą

Pudełko z mandalą

Potrzebne materiały i narzędzia:
– pudełko drewniane lub herbaciarka
– ozdobna ramka z beermaty
– wydrukowana na drukarce laserowej mandala
(kliknij tutaj, by pobrać darmową kolorowankę z mandalami, którą przygotowałam) Wydrukowana mandala powinna być o ok. 5 mm większa od krążka na który będzie naklejana.
– farby kredowe
– lakier matowy
– klej Magic z precyzyjną końcówką
– pędzle (do pomalowania mandali będzie potrzebny pędzelek o bardzo wąskim włosiu)
– gąbka kuchenna
– biała świeczka (ja używałam tealight’a wyciągniętego z metalowej osłonki)
– papier ścierny (ja używałam papieru o granulacjach: 120, 150 i 180 oraz papieru wodnego 600 do wykończenia)
– nożyczki
– kubek z wodą
– linijka
– ołówek
– waciki kosmetyczne

Sposób wykonania:
1. Pudełko pomaluj farbami kredowymi (przeważnie potrzeba 2 warstw w jednym kolorze, żeby dobrze pokryć pudełko). Najlepiej użyć dwóch kontrastujących ze sobą kolorów. Ja użyłam farb w kolorach: sepia i kość słoniowa. Gdy farba wyschnie przed nałożeniem farby w drugim kolorze pokryj pudełko białą świeczką przesuwając ją od jednego do drugiego boku (od prawej do lewej i od lewej do prawej). Ta warstwa pomalowana świeczką zabezpieczy spodnią farbę przed zdarciem.
2. Nałóż kolejne warstwy farby (farbą, którą wcześniej pomalowałaś wieczko teraz pomalujesz dół pudełka, a tą której wcześniej używałaś na dole pudełka pomalujesz wieczko). I w tym przypadku jedna warstwa farby nie wystarczy. Pokryj pudełko tak, by spodnia warstwa farby nie była widoczna :)Poczekaj, aż farba dobrze wyschnie.

3. Używając papieru ściernego zetrzyj wierzchnią warstwę farby. 
WAŻNE!
Przesuwaj papier od jednego do drugiego boku, tak by powstał efekt przecierki. Trzeba naprawdę włożyć trochę pracy i siły, żeby powstał fajny efekt :)
Jeżeli w jakimś miejscu zetrze się spodnia warstwa farby i widoczny będzie naturalny kolor drewna, użyj pędzelka i farby, by delikatnie podmalować to miejsce.
4. Wyszlifuj pudełko papierem o granulacji 600 lub więcej.Gdy skończysz namocz wacik kosmetyczny wodą, dobrze go wyciśnij i przetrzyj pudełko, tak by pozbyć się wszystkich drobinek i pyłu po przecieraniu papierami ściernymi.

Pudełko potraktowane papierem ściernym ;)

5. To czy zostawisz wnętrze pudełka w stanie surowym czy pomalujesz farbą, zależy tylko od Ciebie. Jeżeli pudełko ma służyć do przechowywania herbaty lub żywności zostaw środek w stanie surowym, tak by farby i lakiery nie miały z nimi styczności.

Otworzone pudełka :)

6. Zabezpiecz pudełko lakierem matowym. Odstaw je na kilka godzin,
żeby dobrze wyschło.
7. Wydrukowaną mandalę naklej na krążek z beermaty. Wydrukowana mandala musi mieć o ok. 5 mm większą średnicę niż krążek na który będzie naklejana. Mandali nie należy przycinać dokładnie z brzegiem krążka, tylko ok. 1-1,5 mm dalej, tak by nadmiar papieru nakleić na wąski brzeg tekturki.

8. Ramkę pomaluj farbą. Użyj do tego gąbki kuchennej lub specjalnego pędzla gąbkowego. Jeżeli chcesz możesz zwykłym pędzelkiem podmalować brzegi ramki.
9. Pomaluj mandalę farbami .
10. Polakieruj mandalę i ramkę. Poczekaj aż dobrze wyschną.
11. Używając kleju Magic przyklej krążek z mandalą na wierzch pudełka.
WAŻNE!
Żeby przykleić mandalę dokładnie na środku użyj linijki. Przyłóż krążek z mandalą (jeszcze bez kleju) na wieczko i odmierz dokładnie długości do brzegów pudełka z każdej strony i ołówkiem delikatnie zaznacz miejsce przyklejenia mandali.
12. Doklej ramkę. Przez chwilę musisz mandalę i ramkę przytrzymać ręką, tak by całość dobrze przykleiła się do pudełka. Najlepiej odwróć pudełko do góry nogami i przyciśnij je mocno do blatu, tak by ramka dobrze się przykleiła.  Jeżeli chcesz z przodu pudełka możesz dokleić ozdobne ornamenty lub napisy z tekturki pomalowane farbą. Całość dobrze jeszcze raz pokryć lakierem.

Poniżej gotowe pudełko i kilka innych jako inspiracja :)

Radości z tworzenia! :)

Opublikowano Dodaj komentarz

Koronkowe świeczniki

Potrzebne materiały i narzędzia:
– drewniane świeczniki
– gipiurowa koronka o szerokości zbliżonej do wysokości świeczników
– klej Magic
– farby akrylowe (u mnie czarna i biała, ale oczywiście można też użyć innych kolorów:))
– lakier do decoupage
– pędzelki
– nożyczki
– gąbka kuchenna (kawałek gąbki wystarczy)

Sposób wykonania:
1. Pomaluj świeczniki na czarno lub na inny wybrany przez Ciebie kolor :)
2. Potnij koronkę gipiurową na kawałki o długości odpowiadającej obwodowi świeczników. Używając kleju Magic przyklej koronkę do świeczników.
3. Nałóż na kawałek gąbeczki trochę białej farby i tapuj świecznik, czyli delikatnie uderzaj
w niego gąbeczką z farbą. Poczekaj aż farba dobrze wyschnie.
4. Przy pomocy pędzelka i czarnej farby pomaluj te fragmenty świecznika, które chcesz by znów były czarne/kolorowe. Poczekaj, aż wszystko dobrze wyschnie.
5. Zabezpiecz świeczniki lakierem. Nałóż przynajmniej 2 warstwy lakieru.

Poniżej kilka zdjęć wykonanych przeze mnie świeczników.
Wybór koronek gipiurowych jest naprawdę duży, więc jest w czym wybierać :)

Radości z tworzenia :)

Opublikowano Dodaj komentarz

Kule do kąpieli

Do wykonania musujących kul/pastylek do kąpieli potrzebne są: 
– 1 szklanka sody oczyszczonej (przesianej przez sitko)
– 1/2 szklanki kwasku cytrynowego 
– 1/4 szklanki mleka w proszku (zamiennie można użyć glinki, albo mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej, ale osobiście nie polecam tych zamienników, ponieważ one nie rozpuszczają się w wodzie i na dnie wanny może zostawać osad)
– olej kokosowy (trzeba go rozpuścić w kąpieli wodnej) – ja dodaję go dużą łyżką na oko, tak żeby masa była zbliżona do mokrego piasku z którego można robić babki z piasku ;)
– woda w spryskiwaczu (jeżeli dolejecie wodę np. łyżką do sody i kwasku to wszystko zacznie mocno buzować, także zdecydowanie lepiej sprawdza się nawilżanie masy przez spryskiwanie, bo wtedy masa tylko delikatnie „syczy” ;))
– olejek eteryczny (ja przeważnie dodaje kilkadziesiąt kropli olejku lawendowego) – ważne, żeby olejek był naturalny, wtedy kąpiel ma też działanie aromaterapeutyczne :) Jak ktoś woli to można użyć też np. aromatu do ciasta ;) 
– foremki silikonowe, metalowe lub akrylowe  (niektórzy używają silikonowych foremek do lodu, ale je odradzam, bo jest wtedy więcej pracy, a do wanny trzeba by wrzucić 2-3 takie małe pastylki)
– można dodać również barwników spożywczych (ja osobiście najczęściej robię białe kule, ale jeżeli robicie takie kule z myślą o swoich dzieciach na pewno barwione będą dla nich fajniejsze ;))
– niektórzy dodają suszone płatki kwiatów (takie kule wyglądają oczywiście pięknie, ale jak dla mnie to pomysł nie do przyjęcia, bo nie wyobrażam sobie po kąpieli sitkiem łowić takich płatków z wanny;))

składniki i foremki silikonowe
Składniki potrzebne do kul i foremki silikonowe

Sposób przygotowania:
1. Sodę, kwasek i mleko w proszku wsypujemy do miski i mieszamy łyżką albo ręką. 
2. Dodajemy olej kokosowy  (ja dodaje go na oko dużą łyżką – zaczynam od 2-3 łyżek i w razie czego dodaje kolejne) i olejek eteryczny (jego również dodaję na oko – olejki naturalne intensywnie pachną, więc nie trzeba ich dodawać bardzo dużo – kilkanaście/kilkadziesiąt kropli czasem wystarcza).
3. Następnie należy spryskać masę wodą ze spryskiwacza (3-4 pryśnięcia na początek, w razie czego można po chwili jeszcze trochę dopryskać ;)) i wyrabiać rękami, aż masa będzie miała konsystencję mokrego piasku z którego można coś ulepić.
4. Potem już trzeba tylko wcisnąć masę w foremki, odczekać moment i wyjąć ją by wyschła, lub zostawić w foremkach by w nich kule zaschły. Z porcji, którą podałam powinno wyjść Wam 5-8 kul/pastylek w zależności od tego jak dużych foremek użyjecie. 

Jeżeli po wyschnięciu kule będą się kruszyły (czasem jak użyje się złych proporcji to się tak zdarza) to nic nie szkodzi – możecie użyć ich jako piasku do kąpieli! :)

pastylki z foremkach
Kule w foremkach

Gotowe pastylki do kąpieli

Miłego tworzenia! :)